1867 Aljaška obchod USA a Rusko
Přehled od AI
V roce 1867 Spojené státy americké koupily od Ruského impéria Aljašku za 7,2 milionu dolarů. K oficiálnímu předání území došlo 18. října 1867.
Podrobnosti:
Prodej:
Ruské impérium se rozhodlo prodat Aljašku Spojeným státům z několika důvodů, včetně obav o obranu území a finančních potíží.
Cena:
Celková cena za Aljašku byla 7,2 milionu dolarů, což je v dnešní době zhruba 120 milionů dolarů podle ČT24.
Rozloha:
Aljaška má rozlohu 1 518 000 km².
Důsledky:
Koupě Aljašky byla pro USA velmi výhodná, protože se jim otevřel přístup k obrovským přírodním zdrojům, jako jsou zlato, ropa a další.
Oficiální předání:
K předání Aljašky došlo 18. října 1867 v hlavním městě Aljašky, Sitce, v ten den se uskutečnil ceremoniál za přítomnosti vojsk obou zemí říká článek na Stream.cz.
Dnešní pohled:
Z dnešního pohledu byl prodej Aljašky pro Rusko nevýhodný, protože se z ní později stalo území s bohatými přírodními zdroji.
Příčiny prodeje:
Rusko mělo obavy o obranu Aljašky, která byla vzdálená od hlavních ruských osídlení, a také se potýkalo s finančními problémy.
Další osudy:
Aljaška se stala 49. státem USA v roce 1959.
Prodej Aljašky
editovat
Podrobnější informace naleznete v článku Prodej Aljašky.
Po neúspěšné krymské válce se kolonie stala tajnou kartou carské diplomacie a nakonec bylo celé území nabídnuto USA. Senát USA proto na návrh státního sekretáře Williama H. Sewarda 9. dubna 1867 schválil nákup Aljašky od ruského carství za cenu dvou centů za akr, celkem tedy za 7 200 000 dolarů (přepočteno na dnešní měnu, tj. k roku 2006 je to 95 672 993 dolarů). V Sovětském svazu i v dnešním Rusku se v médiích objevovaly a objevují fámy, že Aljaška nebyla Americe prodána, ale jen pronajata na 99 či 150 let a po této době by měla být vrácena Rusku. Smlouva ovšem jasně mluví o úplném prodeji.
Google Wikipedie
V ruské Americe se také dařilo ruské pravoslavné církvi. Mimoruská pravoslavná církev a Pravoslavná církev Ameriky mohou odvozovat svůj původ od pravoslavných misií na Aljašce. Svatí Herman Aljašský, Innocent Aljašský a Petr Aleutský ukazují poměrně silnou pravoslavnou komunitu na území ruské Aljašky.
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Rusk%C3%A1_kolonizace_Ameriky
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/rusko-prodalo-aljasku-za-castku-kolik-dnes-stoji-fotbalista-je-tomu-150-let
Rusko prodalo Aljašku za částku, kolik dnes stojí fotbalista. Je tomu 150 let
Rusové chtěli údajně Aljašku nejprve nabídnout Britům (sousedním státem byla britská kolonie Kanada), na nabídku ale kývli Američané. Ti zprvu nabízeli pět milionů dolarů, nakonec 2,2 milionu dolarů přidali. Senát dohodu schválil 9. dubna 1867, Sněmovna reprezentantů ale až v červenci 1868. Samotné předání území proběhlo v Sitce 18. října 1867. Do roku 1912 byla Aljaška distriktem, pak teritoriem a od ledna 1959 je 49. státem USA.
Aljaška se Američanům díky zlatu a ropě skutečně vyplatila
Po nákupu se v USA vtipkovalo, že jsou to hříšné peníze za takovou „ledničku“ či „horu ledu“, kritické hlasy ale brzy zmlkly, když se ukázalo, že USA vlastně zaplatily Rusku za hektar území zhruba čtyři centy. Tato koupě se brzy ukázala být pro USA největším ternem od koupě Louisiany od Francie v 1803 jak z hlediska hospodářského, tak strategického.
Seward koupil Aljašku jednak proto, že se obával, že ji koupí Britové, a jednak proto, že věděl o nerostném bohatství, možnostech rybolovu a lesích tohoto území. Rusové měli později mnohokrát chuť zvrátit tento obchod jako vynucený.
Zlato, ropa, peníze