Církevní skupina
Potkáváte je všude v ulicích, znáte je?
Svědkové Jehovovi (často nazývaní jehovisté, což však sami považují za hanlivé označení) jsou náboženská společnost vycházející z křesťanství, která vznikla z rozpadu adventistického hnutí po zklamání nesplněného očekávání Kristova druhého příchodu k roku 1844.
Co nesmí Jehovisté?
To znamená, že s vyloučeným nikdo z těch svědků nemůže promluvit, nemůže odpovědět na e-mail, telefon, dokonce jsou i předpisy, jak mluvit v rodině, v manželství, v rodině děti s rodiči. Nesmějí s vyloučeným mluvit, nesmějí se stýkat.
Co je to Jehovista?
(hanlivě jehovisté, dříve Badatelé Bible) jsou celosvětová náboženská společnost, která své učení opírá o vlastní překlad Bible a neuznává výsledky poapoštolských koncilů. Její členové se považují za jediné skutečné křesťany a od ostatních církví se distancují.
Proč Jehovisté odmítají transfuzi?
Kromě toho, že se vydáváme v nebezpečí neposlušnosti Božího zákona, krevní transfuze s sebou nese zdravotní rizika.” Od roku 1961 byly zahájeny sankce při porušení zákazu, a to vylouče- ním těchto členů z organizace s dalšími represemi.
V co věří Jehovista?
Svědkové Jehovovi nepovažují Ježíše Krista za Boha, ale za stvořeného Božího Syna, archanděla Michaela, a první Boží stvoření vůbec. Tato nauka vychází z jejich výkladu některých biblických veršů jako například: Koloským 1:15 „On je obraz Boha neviditelného, prvorozený všeho stvoření.
Co je to armageddon?
Armagedon (z hebrejštiny הַר מְגִדּוֹ Har Məgīddō) je podle Zjevení Janova prorokované místo shromáždění vojsk před bitvou během konce světa, které je podle různých výkladů skutečné nebo symbolické místo.
Jak slaví Jehovisté Vánoce?
Neslaví Vánoce a jiné svátky. Neslaví ani narozeniny. Svědkové Jehovovi nejsou proti dávání dárků ani proti rodinným setkáním, nemohou však souviset např. s oslavou životního jubilea, s obecně slavenými křesťanskými svátky, lidovými nebo společenskými zvyky.
V koho věří Jehovisté?
Svědkové Jehovovi ale Ježíše pokládají za „mocnou duchovní bytost, první ze stvořených Bohem Jehovou“. V jejich chápání se tedy jedná o odmítnutí křesťanského pojetí Boha jako společenství (Trojice), a to ve jménu důsledného vyznávání jediného Boha. To ostatně není žádná novinka.
Jakou Bibli mají Jehovisté?
Svaté Písmo – Překlad Nového světa je překlad Bible, který vydala The Watch Tower Bible and Tract Society, zákonná vydavatelská organizace Svědků Jehovových. Překlad vycházel v angličtině po částech v letech 1950–1960. V roce 1984 byl překlad revidován.
https://www.krestandnes.cz/jsou-svedci-jehovovi-pet-veci-ktere-byste-meli-vedet/?amp=1
Svědkové Jehovovi odmítají křesťanské učení o Trojici, takže pokud odmítají podstatu křesťanského vyznání, nejsou křesťany. Učí, že Ježíš byl stvořen Bohem a neexistoval předtím u Boha, jak věří křesťané. Svědkové nepovažují Ježíše Krista za Boha, ale za Božího Syna, prvního z andělů a první Boží stvoření vůbec. Duch svatý není Boží osoba, ale je spíše Boží „aplikovaná síla“. Důraz se klade na samotného Boha nazvaného „Jehova“, který je reprezentací tetragrammatonu, Božího hebrejského jména uvedeného ve Starém zákoně (obvykle přeloženého jako Jahve). Svědkové nevyučují vrozenou nesmrtelnost lidské duše.
Neslaví Vánoce, Velikonoce ani narozeniny
Svědkové Jehovovi kladu důraz na oddělení od společnosti. Například neslaví Vánoce, Velikonoce, narozeniny, státní svátky ani žádnou příležitost která je na počest někoho jiného než Ježíše. Aby se děti Svědků Jehovových necítily ochuzeny o oslavy narozenin, někteří se rozhodli pro spontánní dávání dárků.
Neslouží v politice ani v armádě
Dalším příkladem jejich distance od společnosti je to, že se snaží být politicky neutrální, nevyhledávají veřejně funkce a odrazují od voleb. Namísto toho zdůrazňují občanství v Kristově nebeském království. Také odmítají vlastenectví, včetně národní služby a slibů věrnosti a neslouží v armádě. Zdůrazňují bratrství, které přesahuje národní hranice.
Taktéž jsou nechvalně známí pro své kontroverzní odmítání krevních transfuzí, dokonce i v situacích přímého ohrožení života. V případě ruského zákazu skupiny země uvedla, že postoj svědků Jehovových k transfuzi krve je v rozporu s ruskými zákony o zdravotní péči.
Jsou aktivní a evangelizují
Skupina a její publikace Strážní věž se nacházejí po celém světě a její členové často stojí na ulicích a zvou kolemjdoucí, aby se dozvěděli více o jejich víře.
Studie na dobrovolných respondentech
https://www.hks.re/wiki/zs2016:jsem_jehovista._jak_a_cim_se_lisim_od_ostatnich
Wikipedie
Svědkové Jehovovi věří, že proroctví z bible vztahující se k minulosti se splnila, a ta ostatní vypovídají o současném a budoucím vývoji.[19] Jsou známi například pro svoje podomní kázání, šíření časopisů Probuďte se! a Strážná věž, které jsou závazné pro jejich víru, neakceptování krevních transfúzí, či neúčastí na politickém životě. Hlasité pochybování nad učením organizace pak bývá důvodem k vyloučení ze společenství.[20] Člověk může být vyloučen jak za nesouhlas s učením, tak kvůli hříchu (například alkoholismu, kouření, pomlouvání, výbuchům hněvu, extrémnímu tělesnému týrání členů rodiny aj.) S lidmi, kteří byli vyloučeni nebo z náboženské organizace odešli, se stávající členové nestýkají, ani je nezdraví. Toto opatření se obvykle vztahuje i na členy vlastní rodiny.[21][22][23][24] Svědkové Jehovovi vydali svůj vlastní překlad Bible pod názvem Svaté Písmo – Překlad nového světa, který vyšel ve 185 jazycích
Svědkové Jehovovi již několikrát na základě svých výkladů bible ohlašovali konec současného světa, a to k letům 1914,[26] 1915,[27] 1925,[28] 1941[29], naposledy na rok 1975.[
Svědkové Jehovovi jsou mimo své podomní a pouliční misijní činnosti známí též svou publikační aktivitou (mj. časopisy Strážná věž a Probuďte se!). Vydali v češtině překlad Bible pod názvem Překlad nového světa. Společnost vydává Bibli a laické publikace na ní založené (časopisy, traktáty, brožury, knihy) mimo tištěné formy a internetu též v různých audio a video elektronických formátech, a to v několika stech jazycích a různých stylech psacího písma (cyrilice, latinka, čínské znakové písmo, arabské písmo aj.), včetně znakového jazyka neslyšících a Braillova písma pro nevidomé.
Jedním z důvodů perzekuce německých svědků Jehovových během druhé světové války byl fakt, že odmítali sloužit v armádě a brát do ruky zbraň.[V době nacistického Německa bylo jejich pronásledování neobyčejně brutální.[50] V koncentračních táborech, kam byli zavíráni, byli nuceni nosit jako označení fialové trojúhelníky.
Největší počet rodin svědků Jehovových, se dle Sčítání lidu 2011, i v současnosti nadále koncentruje v oblastech spojených s těžbou nerostných surovin, což z historického hlediska potvrzuje stěhování svědků Jehovových do havířských oblastí, neboť horníci byli v době komunistické totality od tehdy povinné vojenské služby osvobozeni. Muži hlásící se k Svědkům Jehovovým tak mohli místo vězení za odpírání vojenské služby, z důvodu svědomí a náboženského přesvědčení, pracovat v dolech.[61] Významné počty Svědků jsou též v Praze a Středočeském kraji.
Očekávání „konce světa“
Svědkové Jehovovi nevěří ve zničení zeměkoule, ale pouze ve zničení lidstva.[97] Učí o celosvětové apokalypse (Armagedonské bitvě), v níž má dojít k nahrazení současného světového systému Božím Královstvím, což je vláda 144 tisíc (malé stádo). Většina, tedy velký zástup spravedlivých pod jejich vládou, má v budoucnu naději na věčný život v obnoveném pozemském ráji.[30] Ne pouze svědků samotných, ale milióny jiných lidí.[98] Samotný Armagedon však přežijí pouze svědkové Jehovovi, ostatní lidi, včetně křesťanů, Bůh zabije.