Jdi na obsah Jdi na menu

Církevní sňatek

 

Jak probíhá církevní obrad?

Obřad Církve římskokatolické

Probíhá bohoslužba slova, čtení z evangelia, promluva kněze a čtení z Písma svatého, někdy předčítají i sami snoubenci. Následuje udělení svátosti, svatebčané povstanou a snoubenci odpovídají knězi na tři otázky ohledně uzavření manželství a slibů věrnosti.

 

Jak rozvést církevní sňatek?

Možná jste tento termín pro rozvod církevního sňatku už někdy slyšeli, ve skutečnosti však nic takového neexistuje. Podle církevních zákonů a pravidel totiž sňatek dvou manželů, který byl uzavřen před Bohem, nelze rozvést, a to za žádných okolností.

 

Jak dlouho trvá církevní rozvod?

Katolická církev považuje manželství za svátost doživotně zavazující a nezrušitelnou (do smrti jednoho z manželů, „co Bůh spojil, člověk nerozlučuj“ podle slibu „dokud nás smrt nerozdělí“). Kanonické právo katolické církve neuznává proto rozvod v běžném smyslu, jak existuje např. v českém právu.

 

Jak zní manželský slib?

Já, N., odevzdávám se tobě, N., a přijímám tě za manželku (manžela). Slibuji, že ti zachovám lásku, úctu a věrnost, že tě nikdy neopustím a že s tebou ponesu všechno dobré i zlé až do smrti. K tomu ať mi pomáhá Bůh. Amen.

 

Co dělat při vstupu do kostela?

Při vstupu do kostela věřící člověk zpravidla poklekne nebo se skloní před Kristem ve svatostánku, aby jej pozdravil. Zároveň obvykle namočí ruku do nádoby s požehnanou vodou a přežehná se znamením kříže se slovy: "Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého".

 

Jak probíhá církevní sňatek?

Průběh církevního svatebního obřadu

Církevní svatba se sestává z bohoslužby slova, otázek před manželským slibem, manželského slibu, požehnání a předání prstenů, slavnostní modlitby za manžele, svaté přijímání obou novomanželů a ostatních přítomných (pokud je to možné).14. 8. 2021

 

Křest

Aby mohl pár uzavřít křesťanský církevní sňatek, musí být obvykle alespoň jeden z páru pokřtěn.

Křest je tzv. iniciační svátost, to znamená, že křtem se člověk stává v pravém slova smyslu křesťanem. V rámci svátostí je křest jejich branou, to znamená, že ostatní svátosti může přijmout jen člověk pokřtěný. Jednotlivé církve se liší v počtu svátostí, avšak křest je uznáván všemi.

V některých církvích probíhá křest krátce po narození, v jiných až ve věku, kdy se očekává schopnost rozpoznat význam křtu. Jindy jsou možné obě možnosti a záleží na rozhodnutí rodičů.

Z právního hlediska je křest vstupem do určité církve. Podle toho, v jaké církvi a ritu člověk křest podstoupí, k té církvi a ritu náleží a platí pro něj zákoník té dané církve. Pro velký význam křtu je mezi církvemi, které jsou členy ekumenické rady církví, ustálená praxe, že si křest navzájem uznávají, pokud byl vykonán ve víře v Trojjediného Boha. Vychází to i z všeobecného přesvědčení, že křest může být svou povahou udělen/přijat jen jednou, neboť jeho platnost je trvalá a nelze ji nikdy zrušit.

https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99est

 

img_20250518_141038.jpg