Jdi na obsah Jdi na menu

Hlavní město USA

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Washington,_D.C.

 

Založeno bylo roku 1790, jeho jméno vzniklo jako pocta prvnímu prezidentovi USA Georgi Washingtonovi. Hlavním městem Spojených států je od roku 1800, předtím mělo obdobné postavení osm jiných měst. V roce 2020 byl Washington 20. nejlidnatějším městem ve Spojených státech.

 

Do 17. století sídlil na území Washingtonu indiánský kmen Algonkinů. Od konce 17. století zde vznikaly první osady přistěhovalců. Roku 1749 bylo založeno blízké město Alexandria v tehdejší britské kolonii (a pozdějším unijním státě) Virginii.

 

V roce 1790 vybral George Washington toto místo pro stavbu budoucího hlavního města. Vláda se sem přesunula v roce 1800, krátce poté, co byl dokončen Kapitol. Za druhé Britsko-americké války byl 24. srpna 1814 Washington těžce poničen.

 

Během americké občanské války bylo město proti jednotkám jižanských Konfederovaných států amerických ubráněno. Pět dnů po konci války, 14. dubna 1865, byl při slavnostním představení ve Fordově divadle ve Washingtonu zavražděn prezident Abraham Lincoln.

 

Kvůli územnímu rozdělení má dnes Washington dvě třetiny své původní polohy. Město zažilo největší rozkvět během druhé světové války a zejména po ní.

 

V roce 1976 zahájilo provoz washingtonské metro.

 

Charakter města

Washington je město uměle vytvořené podle plánu architekta Pierre (Peter) Charles L'Enfant. Je rozdělený do čtyř kvadrantů, za jejich střed je považována budova amerického parlamentu Kapitol. Centrum města tvoří promenáda National Mall vedoucí od Kapitolu k památníku Abrahama Lincolna. Při procházce parkem návštěvníci projdou okolo nejvýznamnějších institucí země, ale také kolem muzeí, galerií, památníků a soch.

Zákon z roku 1910 nepovoluje stavbu budov, které by byly o více než 20 stop vyšších než šířka ulice, jedinou výjimku tvoří ikona města Washingtonův monument vysoký 169 metrů.

Město působí klidným, příjemným dojmem, z velké části ho tvoří upravené travnaté plochy a parky. Krása města je také ještě znásobena na jaře, kdy v celém městě kvetou japonské třešně sakury, které roku 1912 Washingtonu daroval tokijský starosta.

 

Demografie

Mapa rasového složení ve Washingtonu, D.C., sčítání 2010 . Každý bod představuje 25 lidí: Běloši, Afroameričané, Asiaté, Hispánci nebo Jiní (žlutá)
K červenci 2019 žilo ve Washingtonu, D.C.,
705 749 obyvatel.
Bílí Američané tvořili 36,8 % obyvatelstva, Afroameričané (černoši) 47,1 %,
asijští Američané 4,3 %,
američtí indiáni 0,3 %,
pacifičtí ostrované 0,1 %,
jiná rasa 4,1 % a
lidé s údajem dvou a více ras 2,9 %.
Obyvatelé hispánského původu, bez ohledu na rasu, tvořili 11 % obyvatelstva.
Většina bělošských obyvatel je britského původu,
zatímco většina Hispánců má své kořeny v Salvadoru.
83,42 % obyvatel mluví doma pouze anglicky a 9,18 % španělsky.
Co se týče náboženství,
72 % populace hlavního města USA je křesťanského vyznání,
následují buddhisté (4 %),
muslimové (2 %) a
židé (1 %).

 

Partnerská města

Ghana Accra, Ghana
Řecko Athény, Řecko
Thajsko Bangkok, Thajsko
Čína Peking, Čína
Belgie Brusel, Belgie
Senegal Dakar, Senegal
Francie Paříž, Francie
Jižní Afrika Pretoria, Jihoafrická republika
Jižní Korea Soul, Jižní Korea
Spojené království Sunderland, Spojené království

 

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Washington%C5%AFv_monument
Washingtonův monument je velký bílý obelisk na západním konci National Mall ve Washingtonu, D.C. Jde o jeden z prezidentských památníků ve Spojených státech postavený na počest George Washingtona, prvního prezidenta Spojených států a vůdce revoluční kontinentální armády, která získala nezávislost na britské nadvládě.
Tento památník je postaven z mramoru, žuly a pískovce. Byl navržen Robertem Millsem, význačným americkým architektem čtyřicátých let 19. století. Stavba památníku začala v roce 1848 a byla dokončena 1884, téměř 30 let po architektově smrti. Přerušení způsobil nedostatek prostředků a občanská válka. Rozdílnost v odstínu mramoru (viditelná přibližně od 50 m výše) jasně ohraničuje, kde se v roce 1876 se stavbou navázalo. Všeobecně se považuje za štěstí, že řecká dórská rotunda, kterou Mills plánoval postavit u základny monumentu, nebyla nikdy realizována.
Základní kámen byl položen 4. července 1848, špice byla osazena 6. prosince 1884 a dokončený monument byl slavnostně odhalen 21. února 1885. Oficiálně byl zpřístupněn veřejnosti 9. října 1888.
Při otevření byl nejvyšší stavbou na světě se 169 m a zůstal jí až do roku 1889, kdy byla dokončena Eiffelova věž v Paříži,
ale nadále zůstává nejvyšší stavbou ve Washingtonu D.C., protože ve Washingtonu nesmí být vyšší stavba než Kapitol a Washingtonův památník.

 

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Lincoln%C5%AFv_pam%C3%A1tn%C3%ADk
Lincolnův památník
Sloh Novořecká architektura
Architekt Henry Bacon (památník)
Výstavba 30. května 1922
Materiály
Yule marble, Tennessee marble, Sylacauga marble, Indiana limestone a železobeton
budova na počest Abrahama Lincolna ve Washingtonu D.C.
Lincolnův památník byl postaven k uctění památky prezidenta Spojených států Abrahama Lincolna. Leží na ose National Mall ve Washingtonu.
Přímo nad sochou je vysekán epitaf:
IN THIS TEMPLE AS IN THE HEARTS OF THE PEOPLE FOR WHOM HE SAVED THE UNION THE MEMORY OF ABRAHAM LINCOLN IS ENSHRINED FOREVER
(„V tomto chrámu, stejně jako v srdcích těch, pro něž zachránil Unii, bude památka Abrahama Lincolna uchována navěky“)
Architekt Henry Bacon jej navrhl ve stylu antického chrámu, takže připomíná slavný athénský Parthenón (chybí ale tympanon). Vnější sloupořadí, tvoří je celkem 36 sloupů, počet sloupů odkazuje k počtu států. V něm je umístěna obrovská sedící socha Abrahama Lincolna, kterou zhotovil sochař Daniel Chester French.

Foto zdroj NET

lincoln-memorial-di-dalam-ruangan.jpg

 

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/B%C3%ADl%C3%BD_d%C5%AFm
Bílý dům
sídlo amerických prezidentů ve Washingtonu, D.C
Bílý dům je oficiálním sídlem a pracovištěm prezidenta Spojených států amerických, se kterým zde žije jeho rodina. Stojí ve Washingtonu D. C. na Pennsylvania Avenue.
Název
Název Bílý dům je používaný přibližně od roku 1812, kdy byl poprvé použitý v novinách. Do té doby byl nazýván například Prezidentský dům (Presidental house) nebo Prezidentský palác (Presidental palace).
Výstavba Bílého domu začala 13. října 1792 a od této doby proběhlo mnoho renovací. Poprvé byl vymalován bílou barvou po Britsko-americké válce (též válka roku 1812, druhá americká válka za nezávislost), kdy Britové Bílý dům 24. srpna 1814 zapálili.
Zahrada
Na zahradě je vysazeno více než 300 druhů rostlin a přes 678 květin. Zahrada obklopuje celý objekt. Děti se každý rok na Velikonoční pondělí účastní tradičního koulení vajíček na trávě.
Před Bílým domem se nachází šest metrů široký altán, který je umístěn před hlavním vchodem ve „Vchodové zahradě“.
Adresa
1600 Pennsylvania Avenue NW
Washington, D.C. 20500
United States of America

 

Kolem samotného města nachází speciální vzdušný prostor nazvaný P56, který má tzv. identifikační zónu o poloměru 50 mil, uvnitř ní chráněnou zónu (zapovězenou pro všechny civilní letouny) o poloměru 17 mil okolo Washingtonova monumentu a vnitřní chráněnou zónu o poloměru 3 míle kolem Kapitolu. Tento vzdušný prostor brání stíhačky na základně Andrews, cca 10 mil jižně od města.

 

Přehled od AI
Prvním hlavním městem Spojených států amerických byl New York. Poté, co byla v roce 1789 přijata nová ústava, byl George Washington zvolen prvním prezidentem a New York se stal prvním hlavním městem podle nové ústavy. Hlavní město se později přesunulo do Filadelfie a nakonec v roce 1800 do Washingtonu, D.C.
Zde je stručný přehled:
New York: První hlavní město USA pod novou ústavou.
Filadelfie: Hlavní město USA po New Yorku.
Washington, D.C.: Současné hlavní město USA.
Přehled od AI
Před Dnem nezávislosti, tedy před 4. červencem, hlavním městem nově vzniklých Spojených států amerických byla Filadelfie. Právě zde se nacházela Independence Hall, kde byla 4. července 1776 přijata Deklarace nezávislosti.
Důležité body:
Filadelfie: byla hlavním městem USA v době, kdy byla přijata Deklarace nezávislosti.
Independence Hall: v Philadelphii je historická budova, kde byla Deklarace nezávislosti podepsána.
George Washington určil místo pro budoucí hlavní město (které se stalo Washington D.C.) až v roce 1790.
Vláda se do nového hlavního města přesunula až v roce 1800

 

Přehled od AI
V 18. století se třináct britských kolonií v Severní Americe, podřízených britské koruně, stalo klíčovým faktorem v historii USA. Tyto kolonie, které se nacházely na východním pobřeží Severní Ameriky, se postupně osamostatňovaly a nakonec vyústily v Americkou revoluci a vznik Spojených států amerických.
Třináct kolonií:
Virginie
Massachusetts
New Hampshire
Maryland
Connecticut
Rhode Island
Delaware
Severní Karolína
Jižní Karolína
New Jersey
New York
Pensylvánie
Georgie
Tyto kolonie měly různé vztahy k mateřské zemi, některé s větší samosprávou, jiné více závislé na Anglii. Postupem času se v nich rozvíjela farmářství, těžba dřeva, rybolov a obchod, přičemž na jihu se rozvinulo plantážnictví s využitím otroků.
Důležité milníky 18. století:
1775:
První bitva Americké války za nezávislost v Lexingtonu, která vyburcovala všechny kolonie k boji.
1776:
Vyhlášení Deklarace nezávislosti, čímž se kolonie oficiálně oddělily od Velké Británie.
1781:
Kapitulace Angličanů u Yorktownu, která znamenala konec války a uznání nezávislosti USA.
1763:
Pařížský mír, který ukončil Sedmiletou válku a měl za následek oslabení francouzského vlivu v Severní Americe.
Důsledky pro Ameriku:
Základem pro Americkou revoluci bylo třináct kolonií.
Z těchto kolonií vzniklo osmnáct současných států USA.
18. století přineslo zásadní změny a formování nového národa.
Snaha o nezávislost vedla k válce a nakonec k vytvoření

Spojených států amerických.