Jehovisté a net historie
Kdo jsou jehovisté
Lidé se také ptají
Jak vznikly Jehovisté?
Svědkové Jehovovi (často nazývaní jehovisté, což však sami považují za hanlivé označení) jsou náboženská společnost vycházející z křesťanství, která vznikla z rozpadu adventistického hnutí po zklamání nesplněného očekávání Kristova druhého příchodu k roku 1844.
Co je to Jehovista?
(hanlivě jehovisté, dříve Badatelé Bible) jsou celosvětová náboženská společnost, která své učení opírá o vlastní překlad Bible a neuznává výsledky poapoštolských koncilů. Její členové se považují za jediné skutečné křesťany a od ostatních církví se distancují.
Kolik je v ČR Jehovistů?
Jak početná je vůbec komunita svědků Jehovových v Česku? Svědkové Jehovovi mají zhruba 15 tisíc příznivců nebo členů, i když ono to není úplně členství. Ale 15 tisíc lidí se k nim hlásí a zajímavé je, že tento počet nějak zvlášť neroste ani neklesá. V podstatě je jich od roku 1990 pořád stejné množství.
Kdo založil Jehovisty
Přehled od AI
Svědky Jehovovy založil Charles Taze Russell. Původně se organizace nazývala Mezinárodní sdružení Badatelů Bible a současný název přijala v roce 1931 pod vedením jeho nástupce, Josepha Franklina Rutherforda.
Russell, narozený v roce 1852, se zajímal o adventismus a kolem roku 1870 založil skupinu pro studium Bible, která se později stala základem pro vznik Svědků Jehovových. Russell také vydával časopis Sionská strážná věž a Posel Kristovy přítomnosti.
Ačkoli se organizace později přejmenovala a prošla vývojem, Russell je obecně považován za zakladatele a klíčovou postavu v jejích počátcích.
Kdy se objevili jehovisti v Česku
Přehled od AI
Jehovisté, oficiálně Svědkové Jehovovi, se v českých zemích začali objevovat již na počátku 20. století. Konkrétně, první pravidelná shromáždění se datují do roku 1916 v Mostě. Organizovanou skupinou pak začali působit zřejmě od roku 1907. V roce 1923 byl v Mostě založen Spolek vážných badatelů Bible, který byl v roce 1932 přejmenován na Spolek svědků Jehovových – Mezinárodní sdružení badatelů Bible, československou větev.
Důležité je také zmínit, že v roce 1938 působily v Československu již dva spolky: Mezinárodní sdružení badatelů Bible a Biblická a traktátní společnost Strážná věž. Svědkové Jehovovi byli v té době aktivní v misijní činnosti a získávali si pozornost kvůli odmítání vojenské služby. V roce 1993 pak získali zákonnou registraci v České republice.
Google
Religionistická encyklopedie
https://rg-encyklopedie.soc.cas.cz
Náboženská společnost Svědkové Jehovovi
V České republice získala Náboženská společnost Svědkové Jehovovi církevní registraci v září 1993, požívá přitom některých tzv.
Google
Bruntálský a krnovský deník
https://bruntalsky.denik.cz
Jehovisté místo slavení Velikonoc v Krnově uctí výročí Ježíšovy smrti
V České republice jsou Jehovisté registrováni od roku 1993, takže dnes mají před zákonem stejné postavení jako ostatní církve
Google Česko a jehovisti
...
Jehovisté slábnou. Ztrácí stovky lidí ročně a musí hodně šetřit, říká expert.
...
V tomto případě bych byl hodně opatrný. Svědkové jsou samozřejmě – jako každá organizace – rádi, když mají majetku více. Takže pokud mají možnost, že by jim třeba někdo odkázal domeček, budou samozřejmě velmi rádi.
...
Svědkům hodně pustily žilou pedofilní skandály v těch úvodních letech 21. století, to ano.
...
A ten obrat o 180 stupňů – od totálního zákazu internetu až k tomu, že se vlastně veškerá misie děje po internetu,
...
s vyloučeným nikdo z těch svědků nemůže promluvit, nemůže odpovědět na e-mail, telefon, dokonce jsou i předpisy, jak mluvit v rodině, v manželství, v rodině děti s rodiči.
...
mnoho z nich už hledá různé kompromisy, jak zůstat naživu, a přesto nebýt vyloučen kvůli transfuzi krve.
...
Slovo sekta je především nadávka a vyjádření našeho negativního vztahu k tomu společenství. Samozřejmě bych žádnému člověku nezakazoval používat negativní, pejorativní slovo. Od toho ty nadávky jsou, to je naprosto přirozené.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jehoviste-slabnou-ztraci-stovky-lidi-rocne-a-musi-hodne-setrit-rika-expert
Google
Přesto, že je Česká republika jednou z nejvíce ateistických zemí Evropy, tak jak uvádí internetové fórum Pew Research Center1), objevuje se v naší společnosti velké množství různých náboženských skupin. U jejich příslušníků, víra větší či menší mírou ovlivňuje jejich fungování ve společnosti, názory, postoje i socializaci. Jednou takovou skupinou jsou i Svědkové Jehovovi.
Náboženská společnost svědků Jehovových byla a stále je pro nás velmi zajímavou náboženskou skupinou. Její členové se považují za jediné skutečné křesťany, avšak ostatními křesťany jsou nazvané jako sekta. V naší seminární práci chceme blíže prozkoumat odlišnosti, kterými se Svědkové Jehovovi vyznačují. Vybraly jsme dvě velmi geograficky rozdílné země, Českou republiku a Spojené státy americké, ve kterých bylo hnutí založeno.
Slavení svátků se věnuje britský sociolog Andrew Holden v jedné z prvních velkých studiích o této tajemné náboženské společnosti Jehovah’s Witnesses: Portrait of a Contemporary Religious Movement3). O tom, jak se společenství staví ke slavení svátků, se dotýká především ve 2. kapitole The Jehovah’s Witnesses in the modern world. Zmiňuje tam, že společenství zakazuje svým členům, aby se podíleli na jakýchkoliv každoročních akcích, jako jsou Vánoce, Velikonoce, narozeniny a národní festivaly. Vysvětluje, že tyto události neuznávají, protože bez ohledu na to, kde jsou citovány, jsou vždy v kontextu
hříchu a odpadlictví.4) ™•••
Pokusem o vyvrácení jehovistické věrouky je apologetická brožura Kdo jsou Svědci Jehovovi 5), jejíž autorem je emauzský benediktin Vojtěch Engelhart. V této knize se snaží poodkrýt jednostrannost Svědků Jehovových a odkrýt jejich skutečné záměry. Sám ke každé myšlence Svědků Jehovových vyslovuje svůj názor. Ve své knize se mimo jiné dotýká téma slavení Vánoc, Velikonoc, slavení svátku Zjevení Páně, masopustu, křtu a pekla. Především uvádí argumenty Svědků Jehovových, proč tyto svátky neslaví. V souvislosti s tvrzením Svědků, podle kterých „Ani první křesťané prý Velikonoce neslavili“, Engelhart uvádí: „Tvrzení, že první křesťané Velikonoce neslavili, je hrubý omyl. Právě ze slavení Velikonoc se vyvinula celá křesťanská bohoslužba. Považují-li
Svědci Jehovovi
jejich slavení za cosi nedovoleného,
vylučují se tím sami z
křesťanského společenství.“6) ™***
https://www.hks.re/wiki/ls2022:zivotni_styl_-_svedkove_jehovovi
Co se šušká o jehovistech
Google
Většina společnosti vnímá svědky Jehovovy převážně skrze podomní kázání a jako ty, kteří v ulicích nabízejí tiskoviny Strážná věž či Probuďte se.
Představitel české organizace svědků Jehovových Jan Škoula, kterého jsem během setkání poznala, tvrdí, že se v posledních pěti letech – co se zvyků i majetku komunity týče – nic nezměnilo. Světové i české zdroje přitom uvádí docela odlišené informace.
Jak ukazují statistiky z roku 2018, procento vzrůstu v počtu členů celosvětově zůstalo na zhruba stejně úrovni jako v předešlém roce. Ani Česko v tomto ohledu nezaznamenalo vzrůst.
Třeba že svědci Jehovovi zaznamenávají větší aktivitu, jejich finanční úspěch kontrastuje s tím, že společenství svědků Jehovových po celém světě viditelně šetří a motivuje své členy k větší finanční obětavosti. Ve světě i u nás jsou proto nabízeny k prodeji Sály království, v nichž se členové společenství scházejí. V několika státech jsou pak také k mání velké sjezdové haly.
S ohledem na některá svědectví z minulosti bývají svědci Jehovovi kritizováni za způsob získávání peněz. Někteří bývalí členové hnutí či příbuzní svědků hovoří dokonce o odkazování jmění ve prospěch společenství pod rouškou jakési zaslepenosti členů hnutí.
klesá ochota jehovistů dodržovat zákaz transfuze, a naopak roste touha řešit zdravotní situace kompromisem, který by přijetí krve nakonec přece jen umožnil,“ dodal expert.
Česká komunita svědků Jehovových nemá za sebou – kromě dílčích kauz spojených s odchodem některých členů – v poslední žádné větší excesy. To například v Rusku je situace horší.
Někteří tamní členové jsou stíhání za činy, které vyplývají z oficiálního zařazení jejich organizace mezi extremistické skupiny. Ruský nejvyšší soud roku 2017 totiž zakázal činnost svědků Jehovových a prohlásil jejich 395 místních sborů za extremistické organizace.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/svedci-jehovovi-2-0-aktivnejsi-a-setrivejsi-hnuti-ktere-trati-i-kvuli-sexualnim-kauzam
Google
Pět ministerských výtek. Svědky Jehovovy prověřuje resort kultury, hrozí jim ztráta registrace
Ministerstvo kultury řeší možné zrušení církevní registrace Náboženské společnosti Svědkové Jehovovi. V reakci na podněty veřejnosti organizaci zaslalo výzvu k upuštění od nezákonné činnosti. Zmiňuje v ní poškozování sociálních vazeb, neposkytnutí odpovídající zdravotní péče dětem a utajování některých částí učení. Svědkové se krokům ministerstva brání a jakékoliv protiprávní jednání odmítají.
Tři výtky úřadu se týkají údajného poškozování sociálních vazeb lidí a rodin. Vycházejí z nauky, že pokud někdo náboženskou společnost opustí, ostatní svědkové s ním musí výrazně omezit, často i úplně ukončit sociální kontakt.
Další bod viní organizaci z toho, že brání nezletilým obdržet odpovídající zdravotní péči. Mezi známější nauky svědků Jehovových totiž patří odmítání krevních transfuzí, a to i v případě ohrožení života.
Čím podle ministerstva kultury svědkové porušují zákon?
1. Omezování svobody změnit své náboženství nebo víru anebo být bez náboženského vyznání.
2. Omezování práva příbuzných, jakož i osob dítěti společensky blízkých, stýkat se s dítětem, a omezování práva dítěte stýkat se s těmito osobami.
3. Omezování osobní svobody tím, že využívá psychický nátlak k vytvoření závislosti, která vede k psychickému poškozování osob nebo jejich rodinných příslušníků, nebo k poškozování jejich sociálních vazeb.
4. Bránění nezletilým přijmout zdravotní péči odpovídající zdravotním potřebám.
5. Utajování některých částí učení náboženské společnosti.
V zahraničí už k vyškrtnutí z podobných důvodů došlo. Svědkové Jehovovi v roce 2022 ztratili svou církevní registraci v Norsku. Na rozdíl od České republiky tam ročně dostávali na svou činnost státní příspěvek ve výši 16 milionů norských korun, tedy asi 34 milionů korun českých. Soudní bitvy ohledně odebrání registrace nadále pokračují, odvolání svědků bude v únoru řešit soud v Oslu. Stejně jako v Česku státní orgány zajímalo především odloučení bývalých členů od rodin a přátel.
Náboženská společnost ale českou situaci častěji přirovnává k Rusku, které učení zakázalo a organizaci označilo za extremistickou. Tamní věřící musí praktikovat potají, v opačném případě jim hrozí tvrdé postihy.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/pet-ministerskych-vytek-svedky-jehovovy-proveruje-resort-kultury-hrozi-jim_2502030620_dci
Google
Ministerstvo může ze své pozice církevní registraci udělovat, ale i odebírat. Jehovisté díky pozici církve působí v Česku nezávisle. Mají povolené zakládat vlastní farnosti, křtít, oddávat či provádět bohoslužby.
Bývalí svědci se mezi sebou shodují, že jehovisté zákon o církvích porušují. Podle nich totiž neumožňují svobodnou změnu náboženského vyznání a záměrně omezují sociální vazby svých členů, kteří se nemohou stýkat s rodinnými příslušníky, jenž žijí mimo jehovistickou víru.
Vážným problémem je podle exčlenů i krevní transfuze, kterou jehovisté z duchovních důvodů kritizují a i v případě dětí či smrtelných onemocnění jí mnoho členů odmítá přijímat.
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/svedkove-jehovovy-jehovisti-cirkev-registrace-ministerstvo-kultury.A250203_103151_domaci_svm
Google Pensylvánie 18. století