Podvody na starších lidech
Podvodníci využívají různé záminky, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadů způsobů, jak vás okrást. Například, že vám nesou přeplatek za elektriku či plyn, ale u sebe mají jen bankovku velké nominální hodnoty, a tak potřebují rozměnit.
Podvody páchané na seniorech
Jak předejít podvodu
Senioři jsou často oběťmi kriminálních činů. Pro pachatele jsou jednou z nejčastější cílovou skupinou. Využívají jejich důvěřivosti a osamocení, kdy jsou vděčni i za to, že se s nimi dá někdo do řeči. Narůstající trestná činnost, páchaná právě na této skupině, se neděje jen na ulicích, ale i v místech, kde by se měli cítit nejbezpečněji, tedy doma. Tyto případy končí většinou finanční újmou, ale mnohdy i fyzickým násilím. Poradíme vám, jak se účinně bránit, správně reagovat při návštěvě osob vydávajících se na např. za elektrikáře, plynaře, podomní prodejce, brusiče nožů či pracovníka jiných různých služeb, jejímž účelem je se na úkor seniorů obohatit. Rádi bychom tak přispěli k jejich ochraně osobního bezpečí a majetku. Z tohoto důvodu pořádáme pro seniory různé přednášky, jejíchž cílem je zvýšit ostražitost a bezpečnost seniorů.Podvodníci využívají různé záminky, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadů způsobů, jak vás okrást. Například, že vám nesou přeplatek za elektriku či plyn, ale u sebe mají jen bankovku velké nominální hodnoty, a tak potřebují rozměnit. Ochotně jim bankovku rozměníte, ale po jejich odchodu zjistíte, že jste o své úspory přišli. Údajní pracovníci totiž touto fintou potřebovali jen zjistit, kde uschováváte peníze. Další finta je půjčka. Podvodníci si vytipují oběť v telefonním seznamu podle křestního jména typického pro staršího člověka a zavolají na něj. Představí se jako jejich příbuzní, vnuk, syn apod. a poprosí o půjčku na třeba nákup auta. Když důchodce kývne, řekne, že pošle kamaráda, protože nemá čas a nemůže si přijít sám. Podvodníci mají připravené různé finty a neustále vymýšlejí nové. Proto zvoní-li opravář, pracovník úřadu, broušení nožů či jiných služeb (odečet plynu, vrácení přeplatku za elektriku) nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo zavolejte na úřad či instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že nabízenou pomoc nechcete. Na závěr vám poskytnu pár rad, které vás před těmito podvodníky ochrání. Nikdy neotvírejte hned dveře, nevíte-li, kdo za nimi je. Velkým pomocníkem je panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout. Rovněž je dobré si na dveře instalovat bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené. Některé věci tak můžete vyřídit bezpečněji. Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher nebo výhodné koupě, odmítejte. Ve většině případů jde totiž o podvod. Důležitá telefonní čísla (policie, hasiči, lékař), mějte viditelně, nejlépe hned vedle telefonu, abyste mohli zavolat rychle pomoc. Nedůvěřujte neznámým lidem a nikoho cizího si do svého bytu nevpouštějte.
https://policie.gov.cz/clanek/podvody-pachane-na-seniorech.aspx
Další fintou je třeba zazvonění u domovních dveří s tím, že dotyčný přišel zkontrolovat nějaký spotřebič, nese přeplatek důchodu nebo výhru.
https://www.hradeckralove.org/seniori-davejte-si-pozor-zlodeji-a-podvodnici-utoci/d
Phishing
Začněme hrozbou, která je metlou moderního internetu: phishingem. Phishingový e-mail nebo telefonická zpráva či zpráva ze sociálních sítí přijde nevyžádaná. Podvodník se vydává za legitimní subjekt a požaduje, abyste poskytli informace, například přihlašovací údaje k účtu, nebo klikli na odkaz/otevřeli přílohu. V prvním případě může dojít k únosu vašich účtů, zatímco v druhém případě může dojít ke stažení malwaru určeného ke krádeži dalších dat nebo zablokování počítače.
Romantické podvody
Podle FBI vydělaly romantické podvody v roce 2022 podvodníkům 734 miliard dolarů. Podvodníci si vytvoří falešné profily na seznamkách, spřátelí se s osamělými srdci a vybudují si s nimi vztah s cílem vylákat co nejvíce peněz. Typické příběhy jsou, že potřebují peníze na účty za lékařskou péči nebo na cestu za svou láskou. Netřeba dodávat, že si vždy najdou výmluvu, aby se nemuseli dostavit k videohovoru nebo osobnímu setkání.
Medicare / zdravotní péče
Podvodník se vydává za zástupce zdravotní pojišťovny Medicare s cílem získat osobní a zdravotní údaje, které může prodat dalším osobám za účelem spáchání podvodu v oblasti zdravotního pojištění. Může tak činit prostřednictvím e-mailu, telefonu nebo dokonce osobně.
Technická podpora
V jednom z nejstarších telefonických podvodů se podvodník vydává za legitimní subjekt, jako je technická společnost nebo poskytovatel telekomunikačních služeb, a tvrdí vám, že s vaším počítačem je něco v nepořádku. To se může stát z ničeho nic, nebo vás může vyzvat k zavolání na “linku pomoci” poté, co se na vašem počítači objeví neškodné, ale znepokojivé vyskakovací okno. Podvodník vás může lstí přimět k tomu, abyste mu poskytli přístup k počítači. Pokusí se z vás vylákat peníze; za zbytečnou “ochranu” nebo “upgrade” počítače nebo tím, že z něj ukradne finanční informace.
Podvody při online nakupování
Podvodníci vytvářejí legitimně vypadající internetové obchody a pak lákají uživatele k jejich návštěvě prostřednictvím podvodných e-mailů nebo nevyžádaných textových zpráv či zpráv na sociálních sítích. Zboží je často zlevněno neuvěřitelnými nabídkami. Výrobky jsou však buď padělané, kradené, nebo neexistující a skutečným cílem je krádež údajů o kartě.
Robo hovory
Robocall se spoléhá na automatickou technologii, která obtěžuje velkým počtem příjemců najednou. Předem nahraná zpráva může být použita k nabídce zboží zdarma nebo s výraznou slevou. Nebo může být použita k zastrašení příjemce, aby reagoval, například mu může být sděleno, že je předmětem hrozícího soudního řízení. Pokud odpovíte, podvodníci se pokusí získat vaše osobní a finanční údaje.
Vydávání se za státní správu
Stejně jako podvody s technickou podporou je obvykle provádějí call centra se sídlem v jižní Asii. Kombinované ztráty v roce 2022 přesáhly 1 miliardu dolarů. V této verzi podvodník zavolá a předstírá, že je z finančního úřadu, zdravotního pojištění nebo jiného vládního orgánu, a požaduje nezaplacené daně nebo jiné platby. Agresivně upozorní, že nezaplacení může vést k zatčení nebo jiným sankcím.
Loterijní podvody
Podvodník z ničeho nic zavolá a tvrdí, že jste vyhráli v loterii a jediné, co musíte udělat, abyste získali svou výhru zpět, je poslat předem malý poplatek za zpracování nebo daň. Žádná výhra samozřejmě neexistuje a vaše peníze zmizí.
Podvody prarodičů
Podvodník vám neohlášeně zavolá a vydává se za příbuzného v ohrožení. Obvykle začne slovy jako “Ahoj babičko, víš, kdo to je?” a pak pokračuje příběhem o strastech, který vás má přesvědčit, abyste se rozloučili s penězi a pomohli mu. Obvykle budou požadovat převod peněz, dárkové karty nebo platbu prostřednictvím aplikace pro hotovostní platby. Mohou vás požádat, abyste vše drželi v tajnosti. V některých variacích na toto téma se podvodník vydává za zatýkajícího policistu, lékaře nebo právníka, který se snaží vnukovi pomoci. Pokroky v oblasti softwaru umělé inteligence známé jako deepfakes jim mohou dokonce umožnit přesnější napodobení hlasu vašeho vnuka, aby se dopustili toho, čemu se začalo říkat “virtuální únosy“.
Investiční podvody
Tato kategorie, která kyberzločincům v roce 2022 vynese nejvíce, a to přes 3,3 miliardy dolarů, se týká schémat rychlého zbohatnutí, která slibují nízké riziko a zaručené výnosy, často prostřednictvím investic do kryptoměn. Ve skutečnosti je celé schéma postaveno na písku.
https://cyberblog.cz/nejnovejsi/10-nejcastejsich-podvodu-zamerenych-na-seniory-a-jak-ochranit-sve-penize/
Neříkejte ano
Moderní technologie, i s pomocí umělé inteligence, umožňují zneužít hlas člověka z telefonu. V USA evidují telefonáty, kdy se člověk zeptá volaného, zda slyší. A jeho odpověď „ano“ si nahrají. Nahrávku s hlasem pak využijí pro hlasové přihlášení do bankovního systému podvedené osoby.
Banky vedle jiných způsobů přihlášení a vyřízení některých záležitostí používají i hlasový podpis.
https://www.metro.cz/spolecnost/vraceji-se-predvadecky-podvodnici-si-nasli-skuliny-proti-nove-strategii-neni-zatim-obrana.A241002_115707_metro-spolecnost_hyr
ČNB
Na konci března volal ženě z Prahy údajný bankéř s tím, že si na její jméno někdo vzal úvěr ve výši 900 tisíc korun. Uvedl její osobní informace, a tak žena nepojala podezření, že by mohlo jít o manipulaci. Ženě se pak ozval i údajný kriminalista, který legendu potvrdil a řekl, že se jí ozve údajný bezpečnostní pracovník banky. Ten skutečně zavolal a ženě namluvil, ať vybere veškerou svou hotovost na účtu a osobně peníze vloží do bankomatu v Praze 5. Když zjistila, že to není bankomat, ale bitcoinmat, přesvědčil ji, že je to v pořádku. Žena do něj vložila 666 tisíc, než si uvědomila, že jde o podvod.
https://www.novinky.cz/clanek/krimi-finty-ktere-podvodnici-pouzivaji-k-okradani-duverivych-senioru
První ze dvou nejběžnějších triků se jmenuje Vnuk
„Seniorka mluví v telefonu s pachatelem, ten se nepředstaví jménem, ale komunikuje stylem “ahoj, babi, hádej, kdo ti volá“ a seniorka mu vlastně sama řekne jméno vnuka,“ popisuje průběh podvodu
Druhému triku říkají policisté Kamion
Pachatel si vytipuje seniora na ulici člověk, řekne mu, že jejich známý měl ...
Kriminalistům se ale podvody na starých lidech špatně dokazují, většinou se okradení stydí, už jim tolik neslouží paměť nebo se bojí reakce rodiny, a proto vůbec krádež neohlásí.
https://sever.rozhlas.cz/seznamte-se-s-triky-podvodniku-kteri-okradaji-seniory
Co se považuje za podvod?
Podvodem se rozumí úmyslné uvedení druhé osoby v omyl za účelem osobního obohacení či způsobení škody na cizím majetku. (Viz čl. 3 odst. 2 směrnice (EU) 2017/1371.)
Co mi hrozi za podvod?
Co je to podvod jako trestný čin
Podvod patří mezi majetkové trestné činy. Trestní zákoník jej definuje jako situaci, kdy osoba obohatí sebe nebo někoho jiného tím, že uvede jinou osobu v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou.
Kdy je promlčen podvod?
V případě trestného činu podvodu se odvozuje promlčecí doba dle způsobené škody (a výše hrozícího trestu) následujícím způsobem: Škoda nikoli nepatrná (vyšší než 5 tisíc korun), trest až 2 roky, promlčecí doba 3 roky. Opakovaný podvod se škodou nikoli nepatrnou, trest až 3 roky, promlčecí doba 5 let.