Jdi na obsah Jdi na menu

Téma České zákony a jehovisti

Co se šušká o jehovistech

 

Google 

Většina společnosti vnímá svědky Jehovovy převážně skrze podomní kázání a jako ty, kteří v ulicích nabízejí tiskoviny Strážná věž či Probuďte se.

Představitel české organizace svědků Jehovových Jan Škoula, kterého jsem během setkání poznala, tvrdí, že se v posledních pěti letech – co se zvyků i majetku komunity týče – nic nezměnilo. Světové i české zdroje přitom uvádí docela odlišené informace.

Jak ukazují statistiky z roku 2018, procento vzrůstu v počtu členů celosvětově zůstalo na zhruba stejně úrovni jako v předešlém roce. Ani Česko v tomto ohledu nezaznamenalo vzrůst.

Třeba že svědci Jehovovi zaznamenávají větší aktivitu, jejich finanční úspěch kontrastuje s tím, že společenství svědků Jehovových po celém světě viditelně šetří a motivuje své členy k větší finanční obětavosti. Ve světě i u nás jsou proto nabízeny k prodeji Sály království, v nichž se členové společenství scházejí. V několika státech jsou pak také k mání velké sjezdové haly.

S ohledem na některá svědectví z minulosti bývají svědci Jehovovi kritizováni za způsob získávání peněz. Někteří bývalí členové hnutí či příbuzní svědků hovoří dokonce o odkazování jmění ve prospěch společenství pod rouškou jakési zaslepenosti členů hnutí.

klesá ochota jehovistů dodržovat zákaz transfuze, a naopak roste touha řešit zdravotní situace kompromisem, který by přijetí krve nakonec přece jen umožnil,“ dodal expert.

Česká komunita svědků Jehovových nemá za sebou – kromě dílčích kauz spojených s odchodem některých členů – v poslední žádné větší excesy. To například v Rusku je situace horší.

Někteří tamní členové jsou stíhání za činy, které vyplývají z oficiálního zařazení jejich organizace mezi extremistické skupiny. Ruský nejvyšší soud roku 2017 totiž zakázal činnost svědků Jehovových a prohlásil jejich 395 místních sborů za extremistické organizace.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/svedci-jehovovi-2-0-aktivnejsi-a-setrivejsi-hnuti-ktere-trati-i-kvuli-sexualnim-kauzam

 

Google 

Pět ministerských výtek. Svědky Jehovovy prověřuje resort kultury, hrozí jim ztráta registrace

Ministerstvo kultury řeší možné zrušení církevní registrace Náboženské společnosti Svědkové Jehovovi. V reakci na podněty veřejnosti organizaci zaslalo výzvu k upuštění od nezákonné činnosti. Zmiňuje v ní poškozování sociálních vazeb, neposkytnutí odpovídající zdravotní péče dětem a utajování některých částí učení. Svědkové se krokům ministerstva brání a jakékoliv protiprávní jednání odmítají.

Tři výtky úřadu se týkají údajného poškozování sociálních vazeb lidí a rodin. Vycházejí z nauky, že pokud někdo náboženskou společnost opustí, ostatní svědkové s ním musí výrazně omezit, často i úplně ukončit sociální kontakt.

Další bod viní organizaci z toho, že brání nezletilým obdržet odpovídající zdravotní péči. Mezi známější nauky svědků Jehovových totiž patří odmítání krevních transfuzí, a to i v případě ohrožení života. 

Čím podle ministerstva kultury svědkové porušují zákon?

1. Omezování svobody změnit své náboženství nebo víru anebo být bez náboženského vyznání.

2. Omezování práva příbuzných, jakož i osob dítěti společensky blízkých, stýkat se s dítětem, a omezování práva dítěte stýkat se s těmito osobami.

3. Omezování osobní svobody tím, že využívá psychický nátlak k vytvoření závislosti, která vede k psychickému poškozování osob nebo jejich rodinných příslušníků, nebo k poškozování jejich sociálních vazeb.

4. Bránění nezletilým přijmout zdravotní péči odpovídající zdravotním potřebám.

5. Utajování některých částí učení náboženské společnosti.

V zahraničí už k vyškrtnutí z podobných důvodů došlo. Svědkové Jehovovi v roce 2022 ztratili svou církevní registraci v Norsku. Na rozdíl od České republiky tam ročně dostávali na svou činnost státní příspěvek ve výši 16 milionů norských korun, tedy asi 34 milionů korun českých. Soudní bitvy ohledně odebrání registrace nadále pokračují, odvolání svědků bude v únoru řešit soud v Oslu. Stejně jako v Česku státní orgány zajímalo především odloučení bývalých členů od rodin a přátel. 

Náboženská společnost ale českou situaci častěji přirovnává k Rusku, které učení zakázalo a organizaci označilo za extremistickou. Tamní věřící musí praktikovat potají, v opačném případě jim hrozí tvrdé postihy. 

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/pet-ministerskych-vytek-svedky-jehovovy-proveruje-resort-kultury-hrozi-jim_2502030620_dci

 

 

Google 

Ministerstvo může ze své pozice církevní registraci udělovat, ale i odebírat. Jehovisté díky pozici církve působí v Česku nezávisle. Mají povolené zakládat vlastní farnosti, křtít, oddávat či provádět bohoslužby.

Bývalí svědci se mezi sebou shodují, že jehovisté zákon o církvích porušují. Podle nich totiž neumožňují svobodnou změnu náboženského vyznání a záměrně omezují sociální vazby svých členů, kteří se nemohou stýkat s rodinnými příslušníky, jenž žijí mimo jehovistickou víru.

Vážným problémem je podle exčlenů i krevní transfuze, kterou jehovisté z duchovních důvodů kritizují a i v případě dětí či smrtelných onemocnění jí mnoho členů odmítá přijímat.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/svedkove-jehovovy-jehovisti-cirkev-registrace-ministerstvo-kultury.A250203_103151_domaci_svm