Téma očkování české populace
kdo úmyslně způsobí nebo zvýší nebezpečí zavlečení nebo rozšíření nakažlivé nemoci u lidí, bude potrestán odnětím svobody v základní trestní sazbě od šesti měsíců do tří let, zákazem činnosti nebo propadnutím věci. V době nouzového stavu však hrozí pachateli za uvedený trestný čin až osmiletý trest odnětí svobody.
Na místě trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti podle ustanovení § 153 trestního zákoníku jde o nedbalostní ohrožovací trestný čin, postačí přitom i nedbalost nevědomá. Trestný čin je spáchán z nedbalosti, jestliže pachatel a) věděl, že může způsobem uvedeným v trestním zákoně porušit nebo ohrozit zájem chráněný takovým zákonem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal, že takové porušení nebo ohrožení nezpůsobí, nebo b) nevěděl, že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit, ač o tom vzhledem k okolnostem a k svým osobním poměrům vědět měl a mohl. Měřítkem nedbalosti je zachování určité míry opatrnosti. Nedbalostně přitom jedná ten, kdo nedodržuje míru opatrnosti, ke které je i. v rámci okolností povinen (objektivní vymezení), a ii. podle svých subjektivních možností je také schopen ji dodržovat (subjektivní vymezení)[7].
Ustanovení § 154 trestního zákoníku pak uvádí, že vláda nařízením stanoví, co se považuje za nakažlivé lidské nemoci.
Uvedená ustanovení trestního zákoníku chrání život a zdraví lidí před nebezpečím rozšíření nakažlivých nemocí u lidí. Nakažlivými lidskými nemocemi ve smyslu ustanovení § 152 a 153 trestního zákoníku jsou přitom ty lidské nemoci, které jsou se zřetelem na zmocňující ustanovení § 154 trestního zákoníku uvedeny v příloze č. 1 k již úvodem zmiňovanému nařízení vlády 453/2009 Sb., kterým se pro účely trestního zákoníku stanoví, co se považuje za nakažlivé lidské nemoci, nakažlivé nemoci zvířat, nakažlivé nemoci rostlin a škůdců užitkových rostlin
https://www.epravo.cz/top/clanky/k-trestnemu-cinu-sireni-nakazlive-lidske-nemoci-110964.html
seznam
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-453
otravy a nákazy infekčního původu šířené potravinami a vodou
pohlavní nemoci
salmonelózy
(mimo jiné)
Přehled od AI
Riziko nakažlivé nemoci označuje pravděpodobnost, že se nemoc přenese na další osobu nebo zvíře. Je to důležité z epidemiologického hlediska, protože nakažlivost určuje, jak snadno se nemoc šíří v populaci.
Vysvětlení:
Nakažlivost:
Schopnost původce nemoci (např. viru, bakterie) přenést se z infikovaného jedince na zdravého.
Riziko:
Pravděpodobnost, že se nemoc přenese, což závisí na mnoha faktorech, jako je způsob přenosu (vzduch, tělní tekutiny, atd.), počet nakažených, a chování populace.
Epidemiologický význam:
Nakažlivost je klíčová pro pochopení, jak se nemoci šíří, a pro navrhování účinných opatření k jejich prevenci a kontrolu (např. očkování, karanténa, izolace).
Příklady:
Vysoce nakažlivé nemoci: Chřipka, spalničky, bradavice, neštovice.
Epidemické nákazy: Nemoci, které se šíří v populaci a mohou vyvolat epidemie.
Důležité aspekty rizika nakažlivé nemoci:
Původce nemoci: Jak virulentní (škodlivý) je původce nemoci? Jak se snadno přenáší?.
Způsob přenosu: Jakým způsobem se nemoc přenáší (vzduchem, krev, tělní tekutiny, kontakt)?.
Vnímavost populace: Jaká je míra vnímavosti populace na danou nemoc?.
Prevence: Jaké preventivní opatření je možné zavést k omezení šíření nemoci (očkování, hygienické postupy)?.
Léčba: Jaká je efektivita léčby dané nemoci?.
Lidé se také ptají
Co způsobuje infekční choroby?
Infekční nemoci jsou taková onemocnění, jejichž původcem je nějaký patogen, nejčastěji virus nebo bakterie. Nejdůležitější charakteristikou všech infekčních onemocnění je to, že se šíří přenosem příslušného patogenu z infikovaného jedince na ostatní jedince.
Kdy je člověk nakažlivý?
Období nakažlivosti zatím není přesně definováno, ale pravděpodobně je nakažená osoba infekční pro své okolí za 48 (+8) hodin po nákaze s maximem necelý den před nástupem příznaků onemocnění.
Co je nebezpečná nákaza?
Vysoce nebezpečné nákazy jsou velmi nakažlivé, život ohrožující nemoci, které se snadno šíří v populaci. Jejich léčba a profylaxe jsou málo účinné, vyžadují tedy protiepidemická opatření. Vyznačují se přenosem z člověka na člověka.
Přehled od AI
Ochrana před nakažlivými nemocemi znamená zabránit šíření infekčních onemocnění mezi lidmi. To se děje prostřednictvím různých opatření, jako je očkování, prevence, hlášení výskytu nemocí a léčba.
Podrobněji:
Očkování:
Očkování je nejúčinnějším způsobem, jak zabránit infekčním onemocněním, protože vytváří imunitu proti specifickým patogenům.
Prevence:
Prevence zahrnuje různé aktivity, jako je zvýšená hygiena, vyhýbání se kontaktu s nakaženými osobami, správné skladování potravin a ochrana proti hmyzu, který přenáší infekční choroby.
Hlášení výskytu nemocí:
Systém hlášení výskytu nemocí umožňuje zdravotnickým pracovníkům sledovat trendy, identifikovat ohniska nákazy a provádět protiepidemická opatření, jako je karanténa.
Léčba:
Léčba nakažlivých onemocnění se zaměřuje na odstranění patogenu z těla a tlumení příznaků, aby se nemoc nešířila.
Proč je ochrana důležitá?
Ochrana před nakažlivými nemocemi je důležitá pro:
Ochrana zdraví jedince:
Nakažlivé nemoci mohou vést k vážným onemocněním, hospitalizaci a dokonce i úmrtí.
Prevence šíření nákazy:
Měření na ochranu před nakažlivými nemocemi pomáhají zabránit šíření nákazy v populaci, a tím snižují riziko epidemie.
Zdravotní a ekonomické dopady:
Nakažlivé nemoci mají značné zdravotní i ekonomické dopady, protože vyžadují léčbu, hospitalizaci, ztrátu pracovního času a dalších nákladů.
Příklady nakažlivých onemocnění:
Mezi nakažlivá onemocnění patří chřipka, COVID-19, záněty plic, hepatitida, vztekavina, klíšťová encefalitida a mnoho dalších.
Přehled od AI
Očkování proti nakažlivým nemocem má zásadní význam pro prevenci a snížení výskytu infekčních onemocnění. Zajišťuje ochranu jednotlivců a kolektivní imunitu, chrání před vážnými průběhy a komplikacemi, a to i u těch, kteří se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů.
Proč je očkování důležité?
Ochrana před nákazou:
Očkování snižuje riziko nákazy a vážného průběhu onemocnění.
Kolektivní imunita:
Vysoká proočkovanost populací chrání i ty, kteří se nemohou očkovat.
Prevence komplikací:
Očkování snižuje riziko vážných komplikací, které mohou být následkem infekčního onemocnění.
Prevence vzniku epidemií:
Očkování brání šíření infekčních chorob a zabraňuje vzniku epidemií.
Úspěch v minulosti:
Očkování významně přispělo ke snížení výskytu a úplnému vymizení některých nemocí, jako je dětská obrna nebo pravé neštovice.
Očkovací kalendář v České republice:
V České republice se podle očkovacího kalendáře provádí povinné očkování proti řadě infekčních onemocnění, jako je záškrt, tetanus, dávivý kašel, dětská obrna, spalničky, zarděnky, příušnice, a další.
Příklady účinnosti očkování:
Po zavedení očkování došlo k dramatickému snížení výskytu záškrtu, tetanu, dětské obrny a dalších onemocnění.
Účinnost očkování proti chřipce snižuje riziko vážných komplikací, jako je zápal plic nebo srdeční zánět.
Důležité poznámky:
Očkování není vždy 100% účinné, ale snižuje riziko onemocnění a vážných průběhů.
Očkování má i nežádoucí účinky, ale ty jsou obvykle mírné a dočasné.
Je důležité se informovat o očkování a konzultovat s lékařem, zda je pro vás vhodné.
Povinná očkování
Mezi pravidelná očkování dětí podle vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem patří očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae b, přenosné dětské obrně a virové hepatitidě B, proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím a u rizikových dětí proti tuberkulóze.
Očkování probíhají u praktického lékaře pro děti a dorost podle očkovacího kalendáře v termínech stanovených vyhláškou. Není-li možné provést pravidelné očkování ve stanovených termínech z důvodu zdravotního stavu dítěte, který vylučuje podání očkovací látky, provede se takové očkování i v pozdějším věku dítěte.
Pravidelná očkování včetně přeočkování jsou pojišťovnou plně hrazena, pokud je dítě očkováno stanovenou vakcínou. V opačném případě hradí pojišťovna jen cenu aplikace, nikoli vakcínu, tu si musí zaplatit klient (zákonný zástupce dítěte). Čerpat na ni příspěvek VZP z fondu prevence ale není možné – ten se vztahuje jen na očkování, které si pojištěnec plně zaplatil.
Vyhláška stanovuje i tzv. zvláštní očkování (např. proti hepatitidě nebo proti vzteklině) povinná u konkrétních skupin osob, např. u příslušníků základních složek integrovaného záchranného systému, a mimořádná očkování pro prevenci infekčních chorob v mimořádných situacích (např. očkování proti žloutence typu A po povodních). U nich je vakcína hrazena ze státního rozpočtu a pojišťovna hradí aplikaci; pro klienta je tedy očkování bezplatné.
https://www.vzp.cz/pojistenci/prevence/ockovani/povinna-ockovani
Přehled možných očkování proti nemocem v ČR
Černý kašel
Hemofilové infekce typu B
Chřipka
Klíšťová encefalitida
Meningokok
(Pásový opar)
Plané neštovice
Pneumokokové infekce
Přenosná obrna
Příušnice
Rotavirová onemocnění
Rakovina děložního čípku
Spalničky
Tetanus
Zarděnky
Záškrt
Žloutenka typu A
Žloutenka typu B
Přehled možných očkování proti nemocem v zahraničí
Břišní tyfus
Cholera
Japonská encefalitida
Meningokoková onemocnění
Přenosná obrna
Tetanus
Vzteklina
Záškrt
Žloutenka typu A
Žloutenka typu B
Žlutá zimnice
https://www.fnhk.cz/inf/ockovani-ockovani-dle-nemoci-ockovani-dle-nemoci
"Setkala jsem se s různými názory na toto téma a jsou mezi námi i takoví, kteří preferují režim nature, vytvořit si vlastní protilátky. Já jsem zastáncem sdílení vědeckých informací.Za mých mladých let bylo očkování povinné. Teď maminky brblají a když dítě problém nezvládá, matky spílají."