Jdi na obsah Jdi na menu

Trapas

 

Trapas je nepříjemná situace, která vyvolává trapnost, stud nebo potupu.

Další podobná slova k trapas jsou například následující: hanba, ostuda, trapnost, nešťastný konflikt, potupa, pomyšlenost, ostudnost, sklamání, trapný okamžik, ztrapnění, tristní situace, zahanbení, nezdary, nepříjemnosti, nevydařený pokus, fiasko, neúspěch.

 

Co to je trapas?

"Trapas", co vlastně je trapas? Není to věc, pojem, člověk se může trapně cítit, udělat trapný čin. Ale samotné slovo trapas? Nevím.

Snad pocit, při kterém se člověk cítí nepříjemně, stydí se, myslí si, že něco udělal špatně - hodně špatně - a nejraději by se propadl do země.

Obvykle přijde v tu nejnevhodnější dobu, kdy se každý snaží být bez chyby, ale to je nejspíše jen dojem, protože taková chvíle nastává poměrně často, ale trapas přijde jen občas.

Na světě je snad málo lidí, kteří by trapasy vyvolávali, nebo je způsobovali. Pokud se takovému činu dá ještě říkat trapas. Člověk je za své činy zodpovědný, ale trapas přichází neočekávaně, nechtěně, často zaviněním další osoby a mnohdy za to může jen gravitace. Člověk, jenž trapasy vyvolává schválně, se může cítit trapně jen tehdy, když mu na to někdo přijde.

Proč o slově, které neumím ani definovat, se na Internetu zakládají stránky, vznikají časopisy a mladí lidé jej tak často používají? Dokonce když jsem na Internetu chtěl najít vysvětlení slova trapas, tak se mi ukázaly desítky stránek o trapasech, na nichž byly popsány stovky trapasů, rozdělených do různých složek - například "s kamarády", "ve škole", "při sexu" apod. - ale nenašel jsem nic, co by definovalo slovo trapas.

Teď mě napadlo, co by to mohlo být - okamžik, mnohdy kratší než vteřina, po kterém často přichází trapný pocit.

https://www.cesky-jazyk.cz/slohovky/zamysleni/co-to-je-trapas.html

 

Jak přežít trapas

Když se časem z trapné situace stane zábavná historka, jako by nad ní člověk dodatečně zvítezil.

Příšerně trapné momenty nám nakonec dělají radost. Když o nich můžeme vyprávět.

Stydět se je tajná radost. Na tuhle větu jsem narazila ve fejetonu psycholožky Susan Heitlerové a nejdřív mi to připadalo nějaké divné. Jak, radost? Stydět se je příšerné!

Stydění se je ten pocit, při kterém byste nejradši zalezli pod koberec a zůstali tam, dokud všichni neodejdou a nepadne tma, abyste se mohli nikým neviděni odplížit pryč.

Susan Heitlerová ovšem měla na mysli takové ty momenty příjemného stydění. Když vás paní učitelka nechá před celou třídou číst vaši slohovku nebo když vám kurýr přinese do práce kytku a celá kancelář se vyptává, od koho to je.

To ale nic nemění na tom, že většina stydících okamžiků pro mě nemá s radostí vůbec nic společného. Alespoň v tu chvíli ne. Někdy to trvá i několik měsíců nebo let, než touha zalézt pod koberec definitivně opadne.

Ale potom přijde ta úlevná, osvobozující chvíle, kdy se z trapného momentu stane zábavná historka. Můžu ji vyprávět pro pobavení ostatních i svoje vlastní – a tím vlastně nad trapasem jaksi dodatečně zvítězit. Udělat z něj součást svého osobního příběhu.

Trapné momenty jsou nakonec vždycky zábavné. Ale někdy to trvá zatraceně dlouho. 

https://psychologie.cz/jak-prezit-trapas/

 

 

https://www.novinky.cz/clanek/zena-vztahy-a-sex-neprijemne-spolecenske-situace-a-jak-z-nich-ven

Nemusíte chodit přímo na specifické kurzy společenské etikety, abyste věděli, že určité chování je ve společnosti nepřístojné. I tak se ale za život můžete ocitnout v situacích, kdy se budete cítit trapně, a to buď vlastní, nebo cizí vinou.

Pokud už se nějakému trapasu či společenskému "kiksu" nedokážete přímo vyhnout, je alespoň dobré vědět, jak z něj lidově řečeno umět "vybruslit".

 

img_20250518_162843.jpg