Paragraf
Přehled od AI
Za trestný čin je trestně odpovědný jedinec, který se trestného činu dopustil, a to s dostatečnou rozumovou a mravní vyspělostí, pokud má dovršených 15 let věku a je příčetný. Trestně odpovědným může být i právnická osoba, pokud trestný čin spáchá fyzická osoba v jejím zájmu nebo v rámci její činnosti.
Zavinění:
Trestní odpovědnost je založena na zavinění, které může být úmyslné nebo z nedbalosti.
Přehled od AI
Trestně odpovědný je ten, kdo splňuje zákonné podmínky pro to, aby mohl být stíhán a potrestán za spáchání trestného činu. V České republice je to obecně osoba starší 15 let, která spáchala trestný čin z úmyslu nebo z nedbalosti. Mladiství (15-18 let) musejí navíc prokazovat dostatečnou rozumovou a mravní vyspělost.
Podrobněji:
Věk:
Trestní odpovědnost nastupuje po dosažení 15 let. Osoby mladší 15 let jsou trestně neodpovědné, i když se dopouštějí trestných činů.
Zavinění:
Trestní odpovědnost se zakládá na zavinění, což je subjektivní stránka trestného činu, která se projevuje úmyslem nebo nedbalostí.
Právnické osoby:
Právnické osoby (např. firmy) mohou být také trestně odpovědné za trestné činy spáchané jejich orgány nebo zaměstnanci v jejím zájmu.
Dostatečná rozumová a mravní vyspělost:
U mladistvých se vyžaduje i prokazatelná dostatečná rozumová a mravní vyspělost.
Nepříčetnost:
Nepříčetná osoba (tj. osoba, která v době spáchání trestného činu byla schopna porozumět charakteru svého jednání) je trestně odpovědná, pokud v době spáchání trestného činu nepříčetná nebyla, a v případě nepříčetnosti se postupuje dle jiných pravidel.
V praxi to znamená:
Pokud se osoba starší 15 let dopustí jednání, které splňuje znaky trestného činu (např. krádež, ublížení na zdraví), může být stíhána a potrestána podle trestního zákona. Pokud se jedná o mladistvého, navíc musí být prokázáno, že je dostatečně rozumově a mravně vyspělý.
Přehled od AI pachatel
Pachatelem trestného činu je dle trestního zákoníku osoba, která svým jednáním naplnila znaky skutkové podstaty trestného činu, jeho pokusu či přípravy, je-li trestná. Trestně odpovědný je i ten, kdo k provedení trestného činu využil osobu, která trestně odpovědná není (např. mladistvý, nepříčetná osoba), pokud první osoba věděla, že druhý nemůže být trestně odpovědný.
Podrobnosti:
Přímo páchající pachatel: Je to osoba, která sama spáchala trestný čin, naplnila všechny znaky skutkové podstaty trestního činu.
Pachatel užívající jinou osobu: Je to ten, kdo využil jiného k spáchání trestného činu, přičemž druhá osoba nemůže být trestně odpovědná (např. z důvodu mladistvého věku, nepříčetnosti, nutné obrany).
Spolupachatel: V případě, kdy se trestný čin spáchá společným jednáním dvou a více osob, je každý z nich považován za pachatele, a to i v případě, že ostatní spolupachatelé spáchali čin s různými motivy, či byli v různých rolích, píše Dostupný advokát.
Účastník: Účastník se dopouští jiného trestného činu, např. pomoci nebo podnětu k spáchání trestného činu jiným.
Právnická osoba: Za trestný čin, který spáchala fyzická osoba v jejím zájmu, může být odpovědná právnická osoba.
Příprava trestného činu: Je trestně odpovědná i příprava trestného činu, pokud je trestná.
Pokus trestného činu: Trestně odpovědný je i pokus o spáchání trestného činu.
Příklady:
Přímo páchající pachatel: Osoba, která ukradla věc.
Pachatel užívající jinou osobu: Osoba, která využila nepříčetnou osobu k provedení krádeže, věda, že nepříčetná osoba nemůže být trestně odpovědná.
Spolupachatel: Dva lidé, kteří společně naplánovali a spáchali loupež.
Účastník: Osoba, která poskytla informace o místě krádeže, a tím pomohla spáchání trestného činu.
Důležité poznámky:
Trestní odpovědnost pachatele závisí na splnění podmínek trestní odpovědnosti, tj. musí být způsobilý k trestnímu stíhání (např. musí být starší 15 let, příčetný).
Pachatelem není osoba, která jednala v nutné obraně, krajní nouzi, nebo v jiných případech, kdy je vyloučena protiprávnost jejího jednání.
Trestní odpovědnost pachatele je vždy individuální.
Přehled od AI spolupachatel
Spolupachatelství je trestníprávní pojem, který se týká společného spáchání trestného činu více osob. V Trestním zákoníku je definováno: každý ze spolupachatelů odpovídá za čin jako by jej spáchal sám, pokud byl čin spáchán úmyslným společným jednáním více osob.
Podrobněji:
Trestní zákoník
Zde se stanovuje, že byl-li trestný čin spáchán úmyslným společným jednáním dvou nebo více osob, odpovídá každá z nich, jako by trestný čin spáchala sama.
Společné jednání:
To znamená, že každý ze spolupachatelů svým jednáním přispěl k naplnění znaků skutkové podstaty trestného činu.
Úmysl:
Spolupachatelství předpokládá společný úmysl všech pachatelů, který je směřován k dosažení společného cíle.
Společný cíl:
To nemusí být výslovná dohoda, ale stačí, aby společné jednání a cíl byly zřejmé z chování pachatelů.
Právní věta:
Například v judikatuře se uvádí, že pro spolupachatelství je rozhodné společné jednání, nikoliv nutně stejný podíl na činu.
Průběh řízení:
V rámci řízení je důležité zjistit, kdo se účastnil trestného činu, jakým způsobem a s jakým úmyslem, aby bylo možné správně kvalifikovat jednání a určit odpovědnost každého ze spolupachatelů, podle Policie České republiky.
Přehled od AI plánování trestného cinu
Plánování trestného činu, v kontextu českého trestního práva, je obecně považováno za přípravu k trestnému činu, což je trestné jednání podle § 20 trestního zákoníku. Pokud je plánováno spáchání zvlášť závažného zločinu, pak se jedná o přípravu k trestnému činu podle § trestního zákoníku, a to i v případě, že nedošlo k pokusu nebo dokonání trestného činu.
Podrobněji:
Příprava trestného činu (§ trestního zákoníku):
Hovoříme o ní, pokud pachatel vytváří podmínky pro spáchání zvlášť závažného zločinu, například vytváří plány, opatřuje si prostředky, nebo se snaží o organizaci trestného činu.
Trestnost přípravy:
Příprava k trestnému činu je trestná, pokud se jedná o zvlášť závažný zločin, a to i v případě, že nedošlo k dokonání nebo pokusu trestného činu.
Příklad:
Plánování a shromažďování prostředků pro spáchání vraždy, i když k vraždě nedojde, je přípravou k trestnému činu.
Trestní sazba:
Trestní sazba pro přípravu k trestnému činu je stejná jako pro trestný čin, ke kterému směřovala.
Důležité:
Trestnost přípravy je podmíněna, že jde o zvlášť závažný zločin, a že nedošlo k pokusu nebo dokonání trestného činu.
V praxi to znamená:
Pokud plánujete spáchat zločin a děláte kroky k jeho spáchání (například opatřujete si zbraň), pak se jedná o přípravu k trestnému činu.
Tato příprava je trestná podle zákona, a to i v případě, že k dokonání trestného činu nedojde.
Je důležité si uvědomit, že i plánování trestného činu může vést k trestní odpovědnosti.
Co hrozí za poškození cizí věci?
(1) Kdo zničí, poškodí nebo učiní neupotřebitelnou cizí věc, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci. (2) Stejně bude potrestán, kdo poškodí cizí věc tím, že ji postříká, pomaluje či popíše barvou nebo jinou látkou.
/clanky/paragraf-poskozeni-majetku.html
/clanky/paragraf-vandalismus-exkrementy.html
/clanky/paragraf-nezakonny-vstup-do-bytu.html
/clanky/paragraf-byt-podvodne-jednani.html